2020/08/09
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
ترامپ حقیقت را نگفت؛ حملات موشکی ایران موفقیت‌آمیز بود

ترامپ حقیقت را نگفت؛ حملات موشکی ایران موفقیت‌آمیز بود

نبض تجارت :یک وبگاه اسرائیلی نوشت که سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا حقیقت و حجم ویرانی را در خصوص هدف قرار گرفتن پایگاه نظامی‌اش در عراق توضیح نداد و ترامپ درباره تخریب ساختمان‌ها که با موفقیت به وسیله موشک‌ها صورت گرفت، حرفی نزد.

 

به گزارش نبض تجارت ؛وبگاه اسرائیلی «دبکا»، نزدیک به منابع نظامی و امنیتی تل آویو در گزارشی به انتقام موشکی ایران و حمله به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» در بامداد روز چهارشنبه پرداخت.

رسانه صهیونیستی ضمن هشدار به مقامات رژیم صهیونیستی، نوشت که پس از جنگ کره در سال ۱۹۵۰ به این سو برای اولین بار بود که یک پایگاه آمریکایی به طور مستقیم هدف قرار می‌گیرد.

در این گزارش آمده است که این حمله موشکی ایران، آن‌ها را به زودی به سمت حمله به اهداف اسرائیلی پیش می‌برد و تل‌آویو می‌بایست با دقت نتایج و آثار این حمله را به پایگاه عین الاسد مورد ارزیابی قرار دهد.

دبکا افزود: «سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا حقیقت و حجم ویرانی را در خصوص هدف قرار گرفتن پایگاه نظامی‌اش در عراق توضیح نداد و ترامپ درباره تخریب ساختمان‌ها که با موفقیت به وسیله موشک‌ها صورت گرفت، حرفی نزد.»

این وبگاه اسرائیلی با اشاره به تصاویر هوایی که شرکت ماهواره‌ای تجاری پلنت لبز اینک (Planet Labs Inc) از «عین الاسد» منتشر کرده، نوشت: «پنج ساختمان "با دقت عالی" هدف قرار گرفته و تخریب شد و این چیزی بود که رئیس‌جمهور آمریکا بدان اشاره‌ای نکرد و مدعی شد که هیچ خسارتی به نیرو‌های نظامی‌اش وارد نیامده است.»

در ادامه این گزارش آمده است: «این تصاویر هوایی نه تنها روایتی متفاوت از روایت ترامپ را به ما می‌گوید بلکه نشان می‌دهد که ایران توانسته قدرت موشکی خود را بسیار توسعه دهد.»

دبکا در ادامه اشاره کرد که احتمال وقوع خسارت‌های جانی در میان نیرو‌های آمریکایی حاضر در عین الاسد وجود دارد، به خصوص اینکه طرف ایرانی نیز از کشته شدن ۸۰ نیروی آمریکایی در دو پایگاه عین الاسد و الحریر در عراق خبر داده است.

در بخش دیگری از این گزارش، نویسنده سؤال کرده است که چرا دونالد ترامپ هیچ اشاره‌ای به عدم توانایی سامانه دفاع موشکی در ره‌گیری و انهدام موشک‌های ایرانی نکرد.

ادعای دونالد ترامپ در خصوص عدم وجود تلفات در حمله موشکی ایران به پایگاه «عین الاسد» تا کنون واکنش بسیاری از کارشناسان عرصه نظامی را برانگیخته است. «ویپین نارانگ» کارشناس آمریکایی امور نظامی و استاد مطالعات امنیتی دانشگاه «ام‌آی‌تی»، روز پنج‌شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت تصاویر ماهواره‌ای آثار حملات ایران به پایگاه «عین الأسد» نشان می‌دهد که دقت موشک‌های ایران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

او نوشت: «از دید من، مهمترین جنبه حمله موشکی ایران این است که موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد آن‌ها چقدر دقیق است.»

یک منبع آمریکایی نیز امروز به تلویزیون فوجی ژاپن گفته است که در حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه آمریکایی در عراق به نظر می‌رسد حداقل ۲۰ نفر کشته و مجروح شده‌اند. (جزئیات بیشتر)

پیش از این یک مقام مسئول در سازمان اطلاعات سپاه به خبرگزاری فارس گفته بود که در پاسخ موشکی سپاه پاسداران ۲۰ هدف در پایگاه عین‌الأسد منهدم شده و دست کم ۸۰ نظامی آمریکایی کشته و حدود ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند که زخمی‌ها بلافاصله با بالگرد از این پایگاه بیرون برده شده‌اند.

«فؤاد ابراهیم» نویسنده معروف عربستانی نیز امروز در صفحه توئیتر خود نوشت که اگر «دونالد ترامپ» در ادعای خود صادق است، خبرنگاران و عکاسان را به پایگاه «عین الاسد» ببرد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.