2020/09/25
۱۳۹۹ جمعه ۴ مهر
جذب فرصت‌های سرمایه گذاری برای توسعه خط ۱۰ مترو

جذب فرصت‌های سرمایه گذاری برای توسعه خط ۱۰ مترو

نبض تجارت :جلسه بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه خط ۱۰ مترو تهران با حضور مدیران ارشد شرکت مترو و بخش خصوصی برگزار شد.

 

به گزارش نبض تجارت؛علی امام در جلسه بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی برای خط ۱۰ مترو تهران با اشاره به اینکه ۴ دهه فعالیت شرکت مترو منجر به ساخت ۲۲۰ کیلومتر خط با ۱۲۵ ایستگاه شده است؛ به آخرین بازنگری صورت گرفته در طرح جامع حمل و نقل ریلی در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ اشاره و خاطرنشان کرد: در این بازنگری مقرر شد ۴ خط جدید شامل خطوط ۸ تا ۱۱ در شهر تهران طراحی و ساخته شود به گونه‌ای که شهروندان تهرانی بتوانند با طی مسافت ۸۰۰ متر از منزل خود به یکی از مودهای حمل و نقل عمومی به ویژه مترو دست پیدا کنند.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به اینکه الگوی تأمین مالی برای شرکت مترو در ۴ دهه گذشته به گونه‌ای بوده است که مترو جهت تأمین منابع مالی به دولت متکی نباشد، تاکید کرد: حتی در سال ۱۳۶۵ با قید این شرط مترو راه اندازی شد.

امام عنوان کرد: از سال ۸۵ تاکنون مصوبه‌های بالادستی خوبی به عنوان پشتوانه قانونی تأمین منابع مالی برای توسعه مترو به تصویب رسیده است. در صورتی که دولت‌ها به این مجموعه قوانین پایبند می‌بودند امروز مترو کلانشهرها در وضعیت بسیار بهتری قرار داشت. متأسفانه از سال‌های گذشته تاکنون فشار تأمین منابع مالی برای توسعه مترو بیشتر بر دوش شهرداری بوده و دولتها در این میان نقش کمتری داشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه شرایط فعلی کشور و نیز شهرداری، الزامی مبنی بر تغییر دیدگاه در تأمین منابع مالی را ایجاب می‌کند، عنوان کرد: حتی دولت نیز برای توسعه پروژه‌های عمرانی خود به این نتیجه رسیده است. در این میان مترو با هزینه‌های بسیار بالایی که برای ساخت و توسعه دارد و همچنین دیر بازده بودن موضوع نیازمند این تغییر دیدگاه است.

مدیرعامل شرکت مترو با اشاره به اینکه اولین قدم اجرایی به سمت عملی کردن الگوی مناسب تأمین منابع مالی از سوی شرکت مترو در خط ۱۰ به ویژه بخش غربی آن آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: در بخش غربی خط ۱۰ مجموعه‌های تجاری بسیار مناسبی قرار دارند که می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار حضور داشته باشند. با توجه به اینکه بخشی از خط ۱۰ از نزدیکی نمایشگاه بین‌المللی عبور می‌کند، تفاهم نامه‌ای با نمایشگاه بین‌المللی به امضا رسیده است تا با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای نمایشگاه بین‌المللی ایستگاه مترو ساخته شود.

امام با بیان اینکه در نظر داریم بخش غربی خط ۱۰ را تحت عنوان فاز یک این خط تعریف کنیم، خاطر نشان کرد: در صورت وجود منابع مالی این امکان را داریم که از اسفند ماه مقدمات توسعه خط ۱۰ را کلید بزنیم زیرا به لحاظ توان فنی و نیروی انسانی در آمادگی کامل به سر می‌بریم.

وی در ارتباط با منابع مالی مورد نیاز برای ساخت خط ۱۰ متروی تهران عنوان کرد: بخش تجهیزات ثابت و متحرک این خط در مجموع ۲۸ میلیون یورو و بخش ساختمانی که بیشتر به منابع داخلی متکی است ۲۲۸ میلیارد تومان برای یک کیلومتر تونل و ایستگاه با تجهیزات هزینه در بر دارد. این در حالی است هر واگن به طور متوسط یک میلیون یورو هزینه در بر دارد؛ بدین معنی که باید برای یک قطار با ۸ واگن ۸ میلیون یور هزینه کرد.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به اینکه این برآورد هزینه‌ها بدون در نظر گرفتن هزینه‌های تملک برای قسمت‌هایی همانند هواکش‌ها و پله‌های خروج اضطراری که به فضای باز نیاز دارند است، گفت: در صورتی که سرمایه گذاران اقدام به سرمایه گذاری برای ساخت و توسعه خط ۱۰ کنند، می‌توانند از زمین‌هایی که در اختیار خودشان است به عنوان آورده بدین منظور استفاده کنند تاهزینه های تملک به این صورت حذف شود.

در ادامه سعید نایب مدیر سرمایه گذاری شرکت مترو به تشریح فرصت‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی با محوریت خط ۱۰ پرداخت و یکی از مهم‌ترین این روش‌ها را روش مشارکت بخش خصوصی و عمومی با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران خرد و کلان عنوان کرد.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.